Son Dakika
Cumartesi, 19 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Türkiye'ye sokulan GDO'lu pirinçte kim neyi gizliyor?
Mersin'de yapılan operasyonda ele geçirilen bin 642 ton GDO'lu çeltiğin, gemide bulunan malın sadece yüzde 15'i olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz ay Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nce yapılan operasyonda ele geçirilen bin 642 ton GDO'lu çeltiğin gemide bulunan malın sadece yüzde 15'i olduğu ortaya çıktı.

Gemide bulunan ve analizleri yapılmadan piyasaya sürülen çeltik miktarının toplam 9.750 ton olduğu belirtildi. Gümrük muhafaza ekipleri diğer malın peşine düşerken savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nce Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatları doğrultusunda kent merkezinde bir bakliyat firmasına operasyon düzenlendi. Operasyonda ABD'den Mersin'e bir gemi ile getirildiği tespit edilen bin 642 ton çeltik bulundu. Bu çeltiklerden alınan numunelerin, yaptırılan analizi sonucunda GDO'lu olduğu tespit edildi. Ele geçirilen çeltiklere soruşturma kapsamında el konuldu. El konulan çeltiklerin değeri yaklaşık 2 milyon lira olarak tespit edilirken, gemi ile yurda sokulmak istenen ürünlerle ilgili gerekli inceleme ve işlemlerin yapılması için konu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili birimine intikal ettirildi.

Olayla ilgili yedi şüpheli hakkında düzenlenen soruşturma dosyası, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Olayla ilgili soruşturmasını sürdüren Gümrük muhafaza ekipleri, ABD'den aynı gemiyle gelen çeltik miktarının 9.750 ton olduğunu öğrenince diğer kalan malın peşine düştü. Yapılan incelemede toplam çeltiğin 80 bin 631 kiloğramına 6.9.2012'de, bin 615 tonuna 05.11.2012'de, bin 642 tonuna 7.12.012'de el konuldu. El konulan çeltiklerden alınan numuneler TUBİTAK'a gönderildi. Gelen sonuçlar ise GDO'lu çıktı.

Aynı gemi ile Mersin'e getirilen toplan 9.750 ton çeltikten 5 bin tonu ise bulunamadı. Ekipler kayıp çeltiğin bulunması ve el konulması için çalışmalarını sürdürüyor. (haber7.com
)

İŞTE SKANDALIN DİĞER YÖNLERİ

Öte yandan Sağlık ve Gıda GüVenliği Hareketi'ne ulaşan belgelere göre GDO'lu pirinçleri ABD'den TAT Bakliyat'ın sahibi olan Memişoğlu Tarım firması getirmiş. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Laboratuarlarının GDO'suz dediği pirinçlerin TÜBİTAK laboaratuarlarında GDO'lu olduğunun tespit edilmesi skandala başka bir boyut kazandırmış. Gelişmeler üzerine olay yargıya intikal etti.

Mersin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre firma yetkilileri sürekli olarak İl Müdürlüğü koridorlarını arşınlıyor ve Bakanlıkla sürekli görüşüyor. Yine iddialara göre Gümrük Kaçakçılık ve İstihabarat Şube Müdürlüğü'nün el koyduğu 1600 ton GDO'lu pirinçten önce aynı firma, aynı limandan, aynı kurumun analiz sonuçlarına göre 3 kez daha yüklü miktarlarda ithalat yapıp, ürünleri piyasaya sürmüş.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın piyasaya sürülen GDO'lu pirinçlerin toplatılması için hiçbir girişimde bulunmadığını yine Bakanlık yetkilileri dile getiriyor. 

Mersin'de GDO'lu pirinç operasyonu from gidahareketi

23.02.2013 13:33:00 Bu haber 7994 defa okundu
Türkiye'ye sokulan GDO'lu pirinçte kim neyi gizliyor?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri