Cola'nın kanser yaptığı bir kez daha ispatlandı

İngiliz gazetesi Dailymail, Coca-Cola'nın içinde bulunan bir boya maddesinin kanser yapıcı özelliğinin klinik deneylerde ortaya çıktığını yazdı.

Cola'nın kanser yaptığı bir kez daha ispatlandı

Neslihan Yüskel'in haberi

İngiltere'de satılan Coca-Colaların içindeki boya maddesinin kanser yapıcı olduğu ortaya çıktı. Yetkililer bu maddenin yasaklanması gerektiğini söyledi.


Kamu Yararına Bilim Merkezi (CSPI)'de uyarmıştı: Bir şişesi bile öldürmeye yetiyor
 

İngiliz Dailymail gazetesinin haberine göre, ABD'de bir sağlık merkezi, Coca-Cola'ya karamel rengini veren kimyasal madde hakkında uyarıda bulundu.

ABD sağlık açısından tehlikeli bir kimyasal madde olan methylimidazole (4-MI) seviyesini son zamanlarda azaltarak yeni bir üretim sürecine geçti.

Fakat İngiltere gibi Coca-Cola'nın en çok satıldığı ülkelerde henüz bu önlemler alınmadı.

Yapılan çalışmalar, İngiltere'de satılan Coca-Cola'da  4-MI miktarının 135 mcg olduğunu, yani ABD ‘de satılandan 34 kat daha fazla olduğunu göstermekte.

Kaliforniya sağlık yetkilileri, 4-MI oranı 30 mcg ve üstünde olan içeceklerin üzerinde sağlık uyarısının bulunmasını zorunlu hale getirecek yasanın kabul edilmesi için uğraşıyor. Bu güvenlik önlemi İngiltere'de uygulanacak olursa tüm Coca-Cola kutularının üzerinde uyarı yazılması gerekecek.

Ulusal Toksikoloji Programı tarafından 2007 yılında yayınlanan çalışmaya göre, uzun süre 4-MI'a maruz kalan dişi ve erkek farelerde akciğer kanseri tespit edildi.


"COCA-COLA İNSANLARIN SAĞLIĞINI HİÇE SAYIYOR"

Malcom Klark, Coca-Cola'nın kanser yapıcı madde kullanarak İngiltere'deki insanların sağlığını hiçe saydığını, oysa ki şirketin tüm dünyadaki müşterilerinin sağlığına saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Klark, İngiltere'de hükümetin diyabet, obezite ve diş çürümesine sebep olan içeceklerin, halkın sağlığını korumak için kontrol altında olması gerektiğini ekledi.

Üreticiler 4-MI kullanılmadan da karamel rengin elde edilebileceğini, ancak bunun 4 kat daha pahalı olduğunu söylüyorlar.

Coca-Cola 4-MI'ın insan sağlığına zararı olmadığı konusunda ısrar ederken, şirketin İngiltere'deki şubesi, içeceklerde kullanılan karamel rengin değiştirileceğini ancak bunun için kesin bir takvim vermenin mümkün olmadığını söyledi.

Metil imidazol nedir?

Kanserojen formaldehit ve amonyaktan sentezlenerek elde edilir ve Aromatik renksiz bir sıvıdır. İzin verilen bir katkı maddesi değildir. Araştırmalar hayvanlarda genetik mutasyona neden olduğunu tespit etmiştir. Kansere, kurdeşene, acı verici mide ve idrar sorunlarına neden olur. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansa "mutlaka yasaklanmalı" diyor

Kolanın ani ölümlere neden olduğu ortaya çıktı

İçeceklerde arsenik tespit edildi

Gazlı içeceğin vücuda etkileri!Yorum Yap

Diğer Haberler