İşgalci tıp laf ürete dursun koronanın ilacı geliştirildi bile

Modern tıp için bir nevi 'işgalci tıp' demekte beis olmasa gerek. Zira dünya korona salgılarına mâruz kaldığı bu günlerde, 30 milyon doktor ve bir o kadar ilişkili dallardaki kimsenin sadece laf ürettiği bir dönemde ilaç müjdesi Madagaskar'dan geldi. Üstelik geliştirilen ilaç sentetik değil nebatî/bitki kökenli. Benzer bir geliştirme de Türkiye'den HEKVİR adıyla duyuruldu.

İşgalci tıp laf ürete dursun koronanın ilacı geliştirildi bile

Madagaskar'da koronavirüse karşı geliştirilen ve klinik testleri geçtiği öne sürülen 'Covid Organics' adlı bitkisel ilaç piyasaya çıkıyor. İlaç, sıtma tedavisinde de kullanılan artemisia içeriyor ve bu madde Çinli doktora Nobel Tıp Ödülü'nü kazandırmıştı.

Madagaskar Uygulamalı Araştırma Enstitüsünce geliştirilen ve sıtma tedavisinde kullanılmasıyla bilinen artemisia bitkisi ve ülkedeki birçok şifalı otun karışımından oluşan ilaç, 'Covid Organics' ismiyle piyasaya çıkacak.

Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, yeni tip koronavirüse karşı geliştirdikleri önleyici ve tedavi edici bitkisel ilacı bugün tanıtacaklarını bildirdi.

"Birçok şifalı otun karışımından oluşuyor"

Ulusal televizyon kanalı TVM'de açıklamada bulunan Rajoelina, Madagaskar Uygulamalı Araştırma Enstitüsünce (IMRA) geliştirilen ve klinik testleri geçen 'Covid Organics' adlı bitkisel ilacın hazır olduğunu açıkladı.

Covid Organics'in 'pelin otu' olarak bilinen artemisia bitkisi başta olmak üzere ülkedeki birçok şifalı otun karışımından oluştuğunu belirten Rajoelina, gün içinde ilacı görücüye çıkaracaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Rajoelina, ilacın seri üretimine hemen başlayacaklarını, daha çok sıtma tedavisinde kullanılan artemisianın tıp dünyasında uzun zamandır bilindiğini aktardı.

Kaynak: gzt.com

 

 

Yorum Yap

Diğer Haberler