Son Dakika
Pazar, 25 Ekim 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bu haber GDO'lu: Mersin'deki operasyon: GDO mu ABD mi?
Ankara nihayet derin uykusundan 'uyandı' mı?

www.iyibilgi.com  özel

Hürriyet gazetesinden Arda Akın'ın haberine göre Çin ve Afrika’da üretilen, GDO’lu diye ABD’nin ülkeye sokmadığı 150 milyon TL’lik 23 bin ton pirince gönderildiği Mersin’de 2 Mart’ta el konulmuş.

Avrupa Birliği ve ABD arasında imzalanacak olan Serbest Ticaret Anlaşması'nın Ankara'da yarattığı huzursuzluk ortadayken, böyle bir gelişme boşuna Amiral gemisinin manşetine çekilmemiş. Fakat haberi ilginç kalan, verdiği bilgilerden çok, cevapsız bıraktığı sorular.

Önce haberin detaylarını verelim:

"Mersin’de, Türkiye’nin en önemli GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) operasyonlarından biri gerçekleştirildi. Amerika’ya sevk edilen ancak bu ülkeye sağlıksız ürün olduğu gerekçesiyle sokulmadığı iddia edilen ve piyasa değeri yaklaşık 150 milyon TL’yi bulan 23 bin ton GDO’lu pirince el konuldu. Gıda piyasasında faaliyet gösteren üç şirketin daha önce yaptığı tüm ithalatlar incelemeye alındı. 2 Mart’ta Mersin Emniyet Müdürlüğü ile Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü (KİM) ekiplerinin çalışmasıyla yurtdışından Türkiye’ye, GDO içeren pirinç sokmak isteyen firmalara operasyon düzenlendi. Mersin Serbest Bölgesi’nden Türkiye’ye sokulmaya çalışılan ürünlere yönelik yapılan operasyonda, Göze Tarım Ürünleri’ne ait 21 bin ton, TAT Bakliyat’a ait 1648 ton, Tiryaki Agro Gıda’ya ait 360 ton GDO’lu pirince el konuldu."

Gelelim sorularımıza:

1- ABD ne zamandan beri GDO'yu sağlıksız ürün olarak sayıyor? Amerika'da GDO yasak mı? Yoksa bu Çin ve Afrika'dan gelen belirli ürünler için mi geçerli?

2- Türkiye'nin GDO'lu olduğu iddia edilen pirinçlere el koyma sebebi nedir? Konuyla Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ilgilendiğine göre, pirinçler kaçak yollarla ülkeye sokulmak istendiği varsayılabilir.

3- Peki ithalatçı firmalar, söz konusu pirinçler için izin alabilir miydi? Halihazırdaki Biyogüvenlik Yasası GDO'lu tüm ürünlerin Türkiye girişini yasaklıyor mu? Yoksa Biyogüvenlik Kurulu'nun zararsız bulduğu ürünler, etikette GDO ibaresi olmadan satışa sunulabiliyor mu?

4- Madem Afrika'dan gelen GDO'lu pirinçler sağlıksız sayılıyor... O halde Türkiye'nin Sudan'da tarım için kiraladığı ve özel sektöre de açılacağı söylenen topraklarda GDO'lu üretim yapılıp yapılmayacağı denetlenecek mi?

Yanlış anlaşılmasın, devletin GDO'lu pirinçlere karşı gösterdiği bu hassasiyet takdir edilmeli. Ancak bizim kaygımız, Ankara'nın GDO hassasiyetinin kalıcı değil, geçici saiklere bağlı olması. Amiral Gemisinde manşete çekilen bu haber umarız ABD'ye bir mesaj verme kaygısının ötesindedir...

Biyogünvelik Kurulu size ömürler

40 gün önce ne demiştik Türkiye'ye sokulan GDO'lu pirinçte kim neyi gizliyor?

 

Mersin'de GDO'lu pirinç operasyonu from gidahareketi

 

04.04.2013 11:50:00 Bu haber 5845 defa okundu
Bu haber GDO'lu: Mersin'deki operasyon: GDO mu ABD mi?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri