Son Dakika
Cuma, 14 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Coca Cola ürünlerine alkol eklediğini kabul etti
Efes Pilsen'i de üreten Anadolu grubuna bağlı olan Coca Cola Türkiye'den yapılan açıklamada "yurt dışı kaynaklı, Coca-Cola'nın içeriğinde alkol bulunduğu yönündeki iddiaları içeren haberlere açıklık getirmek isteriz" denildi.

Ürünlerimizde alkol yok diyemeyen Coca-Cola Türkiye yaptığı açıklamasında; "Türkiye’de, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne uygun olarak üretilmekte ve aynı bakanlık tarafından denetlenmektedir. Ortadoğu ülkeleri de dahil olmak üzere tüm dünyada Coca-Cola, alkolsüz ürünler kategorisinde üretilip satılmaktadır" denildi.

Alkolsüz İçecekler Tebliği ise 1 litre cola, gazlı içecek, meyve suyu, maden suyu, tunik, aromalı içecek gibi ürünlere 3 gr etil alkol eklenmesine izin veriyor.

Ortadoğu'ya sattığını ifade ederek etil alkol eklediğini gizlemeye çalışan Coca Cola; eklemiyoruz diyemediğinden alkol eklediğini örtülü olarak itiraf etti.

İÇECEKLERE ALKOL EKLENMESİ ÜRETİCİLERİN SUÇU MU?

İçeceklere alkol eklenmesinde suölu üreticiler mi? Hem 'evet' hem de 'hayır'. Üreticiler ürünlerini ilgili mevzuata uygun üretmekle mükelleftir. Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz(!) İçecekler Tebliği 5. maddesinde bir litre içeceğe 3 gr alkol eklenmesine izin veriyorsa üretici bunu ekler. Asıl sorun akol eklendiği halde ürüne bunun etikete yazılmamasındadır ki burada kusurlu bu mevzuatı hazırlayan siyasetçiler ve bürokratlardadır.

İçeceklere alkol eklenmesine birinci dereceden kusurlu olan hükümetlerdir ve asıl tepki onlara gösterilmelidir.

Tepkileriniiz rte@akparti.org.tr; rte@basbakanlik.gov.tr; bimer@basbakanlik.gov.tr bu adreslere iletebilirsiniz.

Bu kez Fransa kolalarda alkol olduğunu açıkladı

Cola'nın kanser yaptığı bir kez daha ispatlandı

 

01.07.2012 01:25:00 Bu haber 43170 defa okundu
Coca Cola ürünlerine alkol eklediğini kabul etti
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri