Son Dakika
Perşembe, 9 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Domatesin sağlığa en yararlı çeşidi
Likopen, kırmızı domateslerde daha fazla bulunmasına rağmen, sarı domates içerisinde bulunan az miktardaki likopenden daha fazla yarar sağlandığı belirtildi.

Bunun nedeni olarak likopenin biyo yararlanım açısından daha zengin olması gösterildi. Çalışma sırasında bir grup insana, sarı domates sosuyla birlikte servis edilen makarna yedirildi. Diğer gruba ise kıyma ve domates sosuyla servis edilen makarna sunuldu. Sarı domates sosu yiyen kişilerin, diğer gruptan tam 2.5 kat daha fazla likopen faydası sağlandı. Kırmızı domates tercih edenler için daha fazla likopeni 3 adımda almanın yolları da var:

1- Kırmızı domatesleri dilimleyin, kuşbaşı doğrayın veya püre haline getirin. Domatesi kesmek içindeki likopenin daha serbest kalmasını sağlar.

2- Biraz yağ ile beraber tüketin. Likopenlerin bağırsaklara daha kolay etki edebilmesi için yağ ile kavranmış olmaları faydalıdır.

3- Isıtın. Sıcaklık sayesinde likopenler, vücuda daha kolay bir şekilde çekilmiş olur.

 

25.11.2008 00:00:00 Bu haber 4633 defa okundu
Domatesin sağlığa en yararlı çeşidi
Tarım Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı bu tür yararlı yiyeceklerin üretilerek tüketilmesi için ortak çaba yapmayı aklettiği gün bu ülke için bayram günüdür.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri