Son Dakika
Pazar, 9 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Hergün kullandığınzı bu aletin kansere neden olduğunu biliyormusunuz?
Aleıveriş merkezlerine, iş merkezlerine, kamu binalarına, hava limanlarına şeklinde uzayıp giden binaların girişlerine yerleştirilen bu alet herkesi kanser yapıyor.

Avrupa Birliği, uçaklarda terör saldırılarının önüne geçmek amacıyla havalimanlarına konulan vücut tarayıcılarına kansere yol açtığı gerekçesiyle yasak getiriyor.

X-Ray cihazları yüzlerce insanı kanser yaptı!Vücut tarayıcıları insanları çıplak gösterdiği ve özel yaşama müdahale olduğu gerekçesiyle çok eleştirilmişti. Söz konusu eleştirilere rağmen 2009 yılından itibaren Almanya, Fransa, İtalya, Finlandiya ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde önemli havalimanlarına yerleştirilerek kullanılmaya başlandı. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, vücut tarayıcıları "özel hayata müdahale" nedeniyle değil ama kansere neden olduğu için önümüzdeki nisan ayından itibaren Avrupa Komisyonu tarafından yasaklanacak.
 
100'DEN FAZLA KİŞİ KANSER OLUYOR

Gazetenin haberinde, vücut tarayıcılarıyla ilgili yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. ABD'de havalimanlarında kullanılan bu cihazlardan dolayı her yıl 100'den fazla insan kansere yakalanıyor. Ancak terör saldırısı nedeniyle havalimanlarında vücut tarayıcılarını kullanmaya devam eden ülkelere sadece para cezası verilebilicek. İngiltere'nin Manchester Havalimanı'nda vücut tarayıcılarından geçmeyi reddeden yolcuların uçağa binmesine izin verilmiyor.
 
ABD'DE 68 HAVALİMANINDA KULLANILIYOR

Havalimanlarında kullanılan vücut tarayıcıları Rapiscan Sysytems tarafından 1992 yılında satışa sunuldu. İlk kez Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki Schiphol havalimanında kullanılan cihaz, 2010 yılından itibaren ABD'de kullanıma alındı. Şu anda ABD'de 68 havalimanında bu tarayıcılara kullanılıyor.
 
Ntvmsnbc 

18.11.2011 23:10:00 Bu haber 3879 defa okundu
Hergün kullandığınzı bu aletin kansere neden olduğunu biliyormusunuz?
Avrupa Birliği, uçaklarda terör saldırılarının önüne geçmek amacıyla havalimanlarına konulan vücut tarayıcılarına kansere yol açtığı gerekçesiyle yasak getiriyor.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri