Son Dakika
Pazar, 7 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Önce aşı ve antibiyotik tüket, sonra akıl ve sağlığını
Aşı ve ilaç cennetine dönüştürülen Türkiye, aynı zamanda dünyanın sağlığı en çok bozulan ülkeler listelemesinde en üstlerde. Türkiye, Yunanistan'dan sonra Avrupa'da en çok antibiyotik tüketen ülke olma acziyetinin de sahibi...

Dünya Sağlık Örgütü, 'antibiyotik, sadece 7 reçeteden birinde olmalı' derken, Türkiye 'de bu rakam 3 reçetede bir şeklinde....
 
Bu oranın yarıdan fazlasını ise Güneydoğu Bölgesi'ndeki iller oluşturuyor.
 
Türkiye'nin Ulusal Akılcı İlaç Kullanımı Eylem Planına ilişkin araştırma sonuçları, TRT Haber'de yayınlanan Özel Gündem Programı'nda açıklandı.
 
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Bşk. Yard. Dr. Hakkı Gürsöz,şunları kaydetti:
 
''Dünya Sağlık Örgütü, Enfeksiyon önleme ve kontrol merkezi bunlar artık alarm vermeye başladı. Yunanistan, şu anda bin kişi 45 birim antibiyotik günlük tüketiliyor, Türkiye'de rakam 42'ye çıktı. Ne yazık ki listeye ikinci sıradan girmiş olduk.

DSÖ, tüm yaş gruplarında antibiyotik her 7 reçeteden birinde, en fazla bir tanesinde antibiyotik olmalı diye genel bir kanı var. Türkiye'de bu oran yüzde 35, yani her 3 reçeteden birinde antibiyotik var. Yedi ilimizde bu oran yüzde 50'nin üzerinde yani her 2 reçeteden birinde antibiyotik var.

Hatay'dan başlayarak belki Hakkâri'ye kadar uzayan bu 7 ilimizde bu oranlar Türkiye ortalamasının üzerinde. DSÖ, mutlaka antibiyotiklerin reçeteli kullanmasını istiyor.''  (trthaber)

Yargı, Aile Bakanlığı’nın aşı itirazını reddetti

 

06.06.2013 12:50:00 Bu haber 6274 defa okundu
Önce aşı ve antibiyotik tüket, sonra akıl ve sağlığını
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri