Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Yargı, Aile Bakanlığı’nın aşı itirazını reddetti
Alkan ailesinin çocuklarına aşı yaptırmak istememesi üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aile hakkında dava açmıştı. Manyas Aile Hukuk Mahkemesi verdiği kararda aşının zorunlu olmadığına hükmetmişti. Bakanlık mahkeme kararını temyiz etti ancak sonuç alamadı.

Alkan ailesinin çocuklarına aşı yaptırmak istememesi üzerine, aile hakkında dava açan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yine eli boş döndü.

Aşı anayasal ve yasal bir zorunluluk değildir’ diyen Manyas Aile Hukuk Mahkemesi’nin kararı temyizi kabil olmamak üzere Gönen Asliye Hukuk Mahkemesi’nce onandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın temyiz talebini karara bağlayan Gönen Asliye Hukuk Mahkemesi, bakanlığın talebini reddederek yerel mahkeme kararını onadı.

Mahkeme ‘2013/75 değişik iş karar nolu’ kararında: “'Talep edilen çocuklarda tedavisi gerekli olan, teşhisi yapılmış, fiziksel veya başka bir hastalık da bulunmadığı göre çocuklar hakkında aşı vurulmasına yönelik sağlık tedbiri verilmesi uygun görülmemiştir’ şeklindeki gerekçesi yerinde görüldüğünden ve hukuka uygun bulunduğundan, itiraz edenin bilirkişi incelemesi yapılmadığı şeklindeki itirazı ve haklarında sağlık tedbiri talep edilen çocuklar yönünden dosyaya yansıyan herhangi bir teşhis bulunmadığından yerinde görülmemiş, itirazın bu nedenlerle reddine karar vermek gerekmiştir” dedi.

Kesinleşen yargı kararı ‘aşıların yasal zorunluluk olmadığı ve ailelerin serbest tercihine bağlı olduğunu’ bir kez daha hüküm altına almıştır. Bu karar benzer durumlarla ilgili emsal teşkil eden önemli ve değerli bir gerekçeli karardır.

İŞTE MAHKEMENİN KARARI

İŞTE MAHKEMENİN ONAMA KARARI

 

06.06.2013 12:20:00 Bu haber 15779 defa okundu
Yargı, Aile Bakanlığı’nın aşı itirazını reddetti
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri