Son Dakika
Çarşamba, 1 Aralık 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Patlamış mısır satıcına dev tazminat
Patlamış mısıra eklediği tereyağı aroması üreticiye pahalıya patladı. Mahkeme mısır üreticisini 7 milyon 200 bin dolar tazminata mahkum etti.

7,2 MİLYON DOLAR TAZMİNAT

Colorado 'da yaşayan 59 yaşındaki Wayne Watson, patlamış mısır hastasıydı, günde en az üç paket mısırı, mikrodalga fırında patlatıp yiyordu.

Ancak Watson'u hasta eden de patlamış mısır oldu. Bundan dört yıl önce nefes darlığı ve yürüme güçlüğü şikâyetiyle doktora başvuran Watson'a, bronşit teşhisi kondu.

YAPAY TERYAĞI AROMASI TOKSİK BİR MADDE

Doktorlar, rahatsızlığa, mikrodalgada patlatılmak için üretilen mısıra konan tereyağı esansının ısıtılmasıyla açığa çıkan toksik maddenin yol açmış olabileceğini söyledi.

Watson teşhis üzerine, paketlerin üzerinde uyarı yazısı koymadığı için patlamış mısır üreten şirkete dava açtı.

Şirketin avukatları, bir halı temizleme malzemesi satıcısı olan Watson'un hastalığına sattığı ürünlerin yol açtığını savundu.

Yaklaşık dört yıl süren davada mahkeme, savunmayı kabul etmedi, paketlerin üzerine uyarı yazısı koymadığı için şirketi, 7 milyon 200 bin tazminat ödemeye mahkûm etti.

ÖNCE DE 5,7 MİLYON DOLAR TAZMİNAT VERİLMİŞTİ

ABD'de 2006 yılında da bir mısır fabrikasında çalışan işçi, aynı hastalığa yakalanmış, mahkemede 5 milyon 700 bin dolar tazminat kazandıktan bir süre sonra da hayatını kaybetmişti.

ABD, dünyada tüketici haklarının en sıkı korunduğu ülkelerin başında geliyor.

Ülkede, uyarı bulunmayan olumsuzlukların yaşanması halinde, yargıya başvuran tüketiciler, şirketlerden yüksek meblağlarda tazminat kazanabiliyor.

TÜRKİYE DE DURUM NE?

Malesef aynı aromalar Türkiye'de devletin izni ve zararsızdır ön yargısı nedeniyle çok sayıda ürüne eklenmeye devam ediyor. Özellikle tereyağlı şeklinde satılan bisküvi, kek, baklava vb çok sayıda da üründe de tereyağ aroması kullanılıyor.

İŞTE BAKLAVAYA AROMA EKLENDİĞİNİN İTİRAFI

 

 

20.09.2012 16:18:00 Bu haber 5740 defa okundu
Patlamış mısır satıcına dev tazminat
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri