Son Dakika
Cumartesi, 31 Ekim 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Polonya GDO devi Monsanto'yu ülkeden kovdu
Fransa ve Macaristan gibi ülkeler tarafından başlatılan 'anti-Monsanto aktivizmin' ardından, Polonya’da Monsanto'yu kovma kararı aldı.

Gıda Hareketi / Özel

Monsanto’nun genetiği değiştirilmiş MON810 adıyla tescilli mısır polenlerinin zaten azalan arı nüfusu üzerinde yıkıcı bir etki yaptığını belirlediklerini belirten Polonya Tarım Bakanı Marek Sawicki yaptığı açıklamada, “Hem insan sağlığını hem de arı nüfusunu tehdit eden GDO’lu ürünler üzerinde tam ve kalıcı bir yasağı başlatacağız” dedi.

Polonya Tarım Bakanlığı Monsanto’nun ürünlerine yönelik tam ve kalıcı bir yasak uygulamayı koyması yaşanan biyo-korsanlığa karşı mücadele eden çevrelerde memnuniyetle karşılandı.

Gelişmelerden büyük memnuniyet duyduğunu açıklayan Polanya Doğa Derneği, Tarım Bakanı Marek Sawicki’e teşekkür etti.

MONSANTO TEDİRGİN

AB dönem başkanı Danimarka’nın orta yol önerisinin 7 AB ülkesinde reddedilmesi üzerine ülkesinde Monsanto’yu istemediği açıklayan Fransa ve Macaristan gibi ülkelere Polonya’nın da katılması Monsanto’nun tedirginliğini artırdığı belirtiliyor.

POLONYA YASAKLADI TÜRKİYE’DE SERBEST

Polonya’nın tehlikeli bulup yasakladığı biyoteknoloji devi Monsanto’nun MON810 mısırın Türkiye’ye girişine izin veriliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Biyogüvensizlik Kurulu tarafından izin verilmesi üzerine Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Derneği İktisadi İşletmesi, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği İktisadi İşletmesi (BESD-BİR) ve Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR)’in tarafından MON810 GDO’lu mısırı Türkiye’ye de ithale devam ediyor.

ÇİFTÇİ DAVAYI KAZANDI

Fransa’nın Lyon kentinde tahıl yetiştiricisi Paul François’un ürünlerinin hafıza kaybı, baş dönmesi gibi nörolojik sorunlara neden olduğu iddiasıyla açılan davayı kazandı. Mahkeme zararın tespiti için bilirkişi görevlendirdiği açıklandı. Öte yandan Hindistan’da da çok sayıda çiftçi tarafından Monsanto aleyhine korsanlık davaları açıldığı bildiriliyor.

Tüm yemler GDO'lu çıktı ya et ve süt...

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 3 yorum)
 • engin erdem
  Karamanınn Koyunu
  Emperyalist gıda şirketleriniN GDO yasalarını kabül ettirmek için ölümüne faaliyet göstermeleri ve arkalarına ülkelerinin siyasi gücünüde alarak lobi yapmalarını kabul etmeyen ülkeleri tehdit,etmelerini arkasında başka sebepler aramak lazım bunlar sadece ekonomik sebepler değil. Yani gıda ürünlerini bir silah olarak kullanıp insan biyolojisini değiştirip hedefledikleri bir insan yapısı ortaya koymak amacı olabilir.
  19.04.2012 22:29:45

 • deniz
  hayal
  polonyadaki kadar yürekli bakan çıkarmı bu ülkeden hiç sanmıyorum bakın buraya yazıyorum adamların derdi para insan hayatı değil nufus azalmış millet hastalanmış umurunda değil ve bu devlet, düşünün yani devlet bunu istiyor başından beri bilmiyormuydu zamanında pancarlar tarlada kamyonlarda telef oldu kota konup mısır ve mısır şekeri ithali yuzunden tarım artık yok kuş gribi diye tüm tavuk telef edildi kaldımı hiç köy tavuğu hayır kendi pamuğuna kota koyup dışardan pamuk alan pirinç alan sözde rakabet yapıp fiyat düşüren devlet gdo ya dur diyecek mümkünmü bu? üretemeyen üretenlerinde ürettiği ürüne sahtekarlık kattığı ülkemde bakan yada yönetim engel olsa ne olur olmasa ne olur kendi üreticimiz hormonlu boyalı denetimden uzak ürünleri bize yedirip yutturuken, sağlık bakanlığı bana yazı yazmış çocuklara okul kantininden boyalı asitli bilmem neli hazır yiyecekleri yemeyın dedik diye, görevi bunu demek nede olsa denetlemek ceza vermek teşhir etmek ve bunun kökunu kazıyacak her türlü yaptırımı uygulamak değil sadece halkı uyarmak yemeyin demek bende burdan sağlık bakanlığını tarım bakanlığını kutluyorum.
  18.04.2012 14:43:48

 • ahmet
  dilerim ülkemizde de kovulur
  temennin tarım bakanlığı ve sağlık bakanlığı daha doğrusu hükümette böyle güzel bir karar alsın
  14.04.2012 00:32:24
13.04.2012 21:23:00 Bu haber 6528 defa okundu
Polonya GDO devi Monsanto'yu ülkeden kovdu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri