Son Dakika
Cumartesi, 31 Ekim 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tarım Bakanı, et fiyatlarını ucuzlatmak için yağmur bekliyor
Et fiyatlarını daha önce spekülatörlere bağlayan Tarım Bakanı Mehdi Eker şimdi de yağmurun azlığına ve yem fiyatlarının yüksekliğine bağladı. Yağmur yağmadı, otlar bitmedi, inekler yemedi, ette olmadı demeye getiren Bakan’a bir gözlük hediye etmek şart oldu.

Bu memlekette, şu hayvanlar olmaza ne Tarım Bakanlığı’nı ne güzel idarede ederdik demeye getiren Tarım Bakan’ı hayvanların meralarda otlamadığını hepsinin besi damlarında neidüğü belirsiz yemlerle beslendiğini bilmeyecek kadar gerçeklerden habersiz olduğunu bir kez daha ispat etti.

 

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, et fiyatındaki artışı yemin pahalı olmasına bağlayarak, “Dünya genelinde fiyatlardaki farklılığın nedeni bizde yemin pahalı oluşu. Besicilik yapan dış ülkelerde ise yağmurun bol oluşu ve otların daha fazla oluşu maliyetleri düşürmektedir” dedi.

 

Amasya´nın Suluova İlçesi´ne giden Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Organize Besi Sanayi Bölgesi´ni gezerek besicilerle sohbet etti. Besi Sanayi Bölgesi´nin Türkiye´nin örnek projesi olduğunu söyleyen Bakan Eker, “10 binin üzerinde büyükbaş hayvanı barındıracak olan, içinde karantinası olan ve tüm hayvansal atıkların komple değerlendirileceği bir modeldir. Bu model sadece Türkiye´de değil, dünyada bile ilktir. Çünkü buna benzer bazı projeler ortaya konulmuşsa da net sonuçları alınmış başka bir proje veya uygulama yoktur” dedi.

 

Bir soru üzerine hayvan ithalatına da değinen Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye´de yılda 33 milyon büyükbaş hayvanın kesildiğini belirtti. Bakan Mehdi Eker, etin ani yükselen fiyatı karşısında hayvan ithal edildiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Geçtiğimiz ay ani yükselen fiyatlar karşısında ithaline izin verdiğimiz 8 bin ton, yani 16 bin canlı hayvan getirildi. Bu da 33 milyon rakamının yanında telaffuz dahi edilemez. Bizim amacımız, üreticimizi güçlendirmektir. Dünya genelinde fiyatlardaki farklılığın nedeni ise bizde yemin pahalı oluşu. Besicilik yapan dış ülkelerde ise yağmurun bol oluşu ve otların daha fazla oluşu maliyetleri düşürmektedir. Buna bir çözüm bulacağız. En büyük çözüm kendi besicilerimizi teşvik ederek erkek hayvanları kesime, dişi hayvanlarının da beslenmesine teşvik edeceğiz.

 

06.06.2010 17:02:00 Bu haber 6450 defa okundu
Tarım Bakanı, et fiyatlarını ucuzlatmak için yağmur bekliyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri