Son Dakika
Cuma, 23 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Tarım Bakanlığı'nın skandal kararına tepki
Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından 'Milli Tarımda Tohumculuğun Rolü ve Geleceği' konulu programında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Faruk Çelik, '2018'de sertifikalı tohum kullanmayan destek alamayacak” dedi.

Yeni Söz / Haber Merkezi

Uygulamaya yönelik toplum ve çiftçiden tepki yağdı.

MİLLETİN EMANETİ PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ

Hz Âdem'den günümüze, ecdadın kullanarak bize intikal ettirdiği tayyib, fıtrî, sahih, tabiî emanetlerin yerine, çeşitli yalan bahanelerle genetik yapısına yani yaratılışına müdahale edilerek hibritleştirilen; emanet tohumların yerine ebter, nesepsiz; insanlığın ortak mülkü yerine şirket mülkü haline getirilmiş, besin değeri düşük, gübre ve tarım zehirlerine bağımlı, çiftçiye ve dolayısıyla millete ek yük getiren, bağımlılık yapıcı, sıhhatimizi bozucu, milletin geleceğini ipotek altına alıcı tohumları dayatılması büyük bir hata olarak görülüyor.

MİLLETE İLK KAZIĞI CHP'Lİ KASIM GÜLEK ATTI

Karara tepki gösteren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi ve Tohum Vakfı Yetkileri şu açıklamayı yaptı: “Robert Koleji mezunu, Rockefeller bursuyla ABD'de okumuş, FETÖ'nün siyasi ve iktisadi destekçisi, Gülen'in Vatikan, NATO ve ABD ile irtibatını sağlamış, FETÖ'cü üniversiteye arazi bağışlamış, İttihatçı babanın, 1492'de Türkiye'ye sığınan Polyan Yahudisi bir ailenin torunu mason Kasım Gülek'in, 1941'de Rockefeller'in emriyle kaçak olarak Çukurova'da ektirdiği ilk hibrit tohumun, bugün AK Parti eliyle dayatılması; tayyib, fıtri tohumların yok edilmesi için çalışılması kabul edilemez.”

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından "Milli Tarımda Tohumculuğun Rolü ve Geleceği" konulu programında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Faruk Çelik, "2018'de sertifikalı tohum kullanmayan destek alamayacak” dedi. Uygulamaya yönelik toplum ve çiftçiden tepki yağdı.

Bakan Çelik yanlış mı bilgilendiriliyor?

Bakan Beyin çevresi tarafından yanlış bilgilendirildiği, bu gelişmenin çok acı faturaları olacağını kaydeden Gıda Hareketi yetkilileri “Muhtemeldir ki ilahiyatçı Bakan Faruk Çelik, çevresi tarafından yanlış bilgilendiriliyor” dedi.

Bakan'a ‘10 kat verimli gerçek buğday'ı vermek isteriz

Yeni Söz'e konuşan Gıda Hareketi yetkilileri, “Arzu ederlerse bu milletin geleceğini tehdit eden karardan önce kendilerini bilgilendirmek isteriz. Hatta kendilerini bugünkü buğday verimini 8-10 kat artıracak, hiçbir kimyasala gerek duymayan başağında 200 tane bulunan, 4 bin yıllık buğdayı vermek, çoğaltılmasına bilabedel katkı sunmak isteriz. Yeter ki Bakan Bey bu hatasını görsün ve bizimle iletişime geçsin. Tescil numarası tohumun ve tohumculuğun geleceği için büyük, dehşete düşürücü, hayal kırıklığına yol açıcı, AK Partinin oylarını düşürecek düzeyde bir tuzak.

Devletten destek istemiyoruz

Yeni Söz'ün ulaştığı isminin yazılmasını istemeyen bir çiftçi, ise “Biz devletten ihsan istemiyoruz yeter ki gölge etmesinler” dedi. “Biz mevcut tohumların zararının farkındayız” diyen çiftçi, “5 yıldır geleneksel tohumlara döndüm, dağ taş dolaşıp topladım. Hiç kimyasal gübre kullanmıyorum. Ürünlerimde böcek yok. Kimyasal zehre de gerek yok. Toprağım solucan kaynıyor. Verimliliğim 5-6 kat arttı. Karlılığım ise 10 kat. Müşterilerim memnun. Ürün yetiştiremiyorum. Allah indinde de vebalim yok. Benim yaptığım hatanın bedelini anne karnındaki çocuk çeker. Bakan buna razı ise dilediğini yapsın. Bu ülkenin sağlığı yerlerde sürünüyor. Bunu nasıl görmüyorlar anlamıyorum. Onlar yapmasa da biz gerçek tohumu kullanmaya devam edeceğiz. Destek vermezlerle vermesinler bizi Allah destekliyor. Daha ne isteriz ki?” diye konuştu.

Bakan Çelik: Sertifikalı tohum kullanmayana destek yok

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)'ın programında konuşan Tarım bakanı Faruk Çelik şunları söyledi: “2018'de sertifikalı tohum kullanmayan destek alamayacak Yağmurlama ve damlama sistemi kurmayanlara da destek verilmeyecek. Çünkü kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmak zorundayız. Her karış toprağı ekeceğiz. Gerekli yasal düzenleme Bakanlar Kurulundan çıkıyor. 'Arazi benim, ekmiyorum' demek yok. Ekilecek arkadaş. Bu senin değil, 79 milyonun yeri. Bu araziyi keyfi kullanma şansına sahip değilsin. Her karış toprağı ekeceğiz, değerlendireceğiz"

Yahudi'nin 'bozuk' tohumu (makale)

24.12.2016 23:31:00 Bu haber 9391 defa okundu
Tarım Bakanlığı'nın skandal kararına tepki
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri