Mısır şekeri mi pancar şekeri mi?

Birkaç haftadır dünya Mısır devrimini, Habertürk ise ‘mısır bitkisi’ni tartışıyor. Mısır Devrimi ile pek ilgilenmeyen Habertürk ve özelde ise Yiğit Bulut, mısır şekeri (NBŞ)’ni tahtından edebilecek mi, bunu zaman gösterecek? Peki tartışma doğru zeminde mi yürüyor?

Mısır şekeri mi pancar şekeri mi?

Habertürk sayfa ve ekranlarında süren tartışmada iki şey gözden kaçmıyor. Birincisi, pancar şekerinin masum gösterilmesi… İkincisi ise bu savaşın niye çıktığı…


Bu savaşın neden çıktığı yönünde medyada çok sayıda haber ve makale yer aldı. İddia o ki; bugüne kadar medya sektöründen uzak duran, dünya GDO ve tarım devi Cargill'in Türkiye ortaklarından olan Ülker Grubu, yabancı bir ortakla birlikte Aydın Doğan'ın gazete ve televizyonlarına talip…


Habertürk'ün sahibi olduğu Ciner Grubu ise, Ülker'in medya sektörüne girmesini istemiyor. Ayrıca Doğan'ın yayın organlarını kendisi almak istiyor.


Tartışmada üslubun inandırıcı olmaktan iyice uzaklaştığı açık… Çünkü mısırdan elde edilen nişasta bazlı şeker/tatlandırıcı türleri, kanser başta olmak üzere birçok hastalığın nedeni olarak gösterilirken, şeker pancarından elde edilen rafine beyaz veya kahverengi şeker ‘masum' olarak gösteriliyor.


Son programda ise ‘şeker' Mustafa Kemal'in emaneti olarak Kemalizm'in kutsalları arasına alındı. İki hafta kadar sonra raflarda olacak olan, oldukça hacimli yeni kitabımda, şeker/tatlandırıcı türleri, bağımsız bir kitap olabilecek kadar ayrıntı ve hacimde ele alınıyor. Tarihi süreçleri ve günümüzdeki durumu, çok sayıda veri ile birlikte sunuluyor.


Son tartışmalar çerçevesinde kafası karışanlara bazı özet bilgi sunalım.
 

DEVAMI KEMAL ÖZER'İN YAZISINDA LÜTFEN TIKLAYINIZ

 

 

Yorum Yap

Diğer Haberler