Şekere 'formalin' zehri eklemişler

Sayıştay, tüm şeker fabrikalarını denetledi. Ortaya çok edici bir sonuç çıktı. Tüm fabrikalar şekere ‘Formalin’ adlı zehir ekliyormuş.

Şekere 'formalin' zehri eklemişler

 ‘Türkiye Şeker Fabrikaları raporu' hazırlayan Sayıştay, şeker pancarına çürümemesi için katılan ve zehirli bir kimyasal olan “FORMALİN” adlı maddeden konulduğunu tespit etti.

Mevzuata göre formalinin 100 bin ton pancara en fazla 20 ton olarak eklenmesi gerektiğine dikkat çeken Sayıştay yetkilileri, “Ancak bütün fabrikalarda bu değerin çok aşıldığı görülmektedir'' diye yazdı.

DEVLET ZEHRE İZİN VERMİŞ, ONLARDA ABARTMIŞ

Sayıştay raporunda ‘'Enfeksiyonun önlenmesi ve kayıpların en aza indirilmesi için şerbete formaldehit (formalin) maddesi verilmektedir.

Formalinin yetersiz kullanılması istenilen etkiyi sağlamaz. Fabrikalar ise mevzuatın izin verdiğinden çok daha fazlasını kullanarak zehri zehirle taçlandırmış.

Fabrikaların kampanya dönemlerinde, enfeksiyon durumuna göre 100 bin ton pancar için 20 tonu geçmeyecek şekilde formalin zehri kullanılabilmesine mevzuat hazretlerince izin verilmiş.

Mevzuatın ölçüleri ile yetinmeyen tüm fabrikalar üst sınırı çok fazla aşmış.  

Sayıştay; raporunda “Formalinin insan sağlığına zararları konusunda ortaya konulmuş bilimsel araştırmalar bulunmaktadır” dedi.

HELAL SERTİFİKA VERENLER UTANDINIZ MI ŞİMDİ?

Rafine beyaz veya kahverengi şekere “helal sertifikası” verildiği, şeker fabrikalarının ise reklamları ve ambalajlarında “yüzde 100 doğal” ve “helal” ibarelerini kullandığı görülüyor.

İnsanı zehirleyen maddelerin eklendiği şekere sözde “helal sertifikası” verilmesi, Gıda Hareketi'nin itirazlarında ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Öte yandan insanları zehirleyen 6-7 maddenin eklendiği ve dolayısıyla zehre dönüşen ‘yasal uyuşturucu ve zehir' şekerin “yüzde 100 doğal” yalanıyla pazarlanması ise başka bir garabet olarak karşımızda duruyor.

Yorum Yap

Diğer Haberler