Anne sütü bankası iptal mi edildi ertelendi mi?

Bugün ilki İzmir'de açılması beklenen ve tüm hazırların tamam olduğu iddia edilen Anne Sütü Bankası'nın açılışı ertelendi. Ertelmeyi Neo Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu duyurdu.

Anne sütü bankası iptal mi edildi ertelendi mi?

İzmir'de açılması planlanan Türkiye'nin ilk anne sütü bankasının ertelenmesini duyuran Bakan Müezzinoğlu;  İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kuruluş çalışmaları devam eden projeyle ilgili ‘Sürecin tedbir, hukuk, kayıt sistematiği üzerinde çalışmamız gerektiği için projenin uygulanmasında bir süre gecikme olacak"' şeklinde açıkladı.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Gıda Hareketi'nin günlerdir sürdürdüğü karşıt kampanyanın ertelemede ne denli etkili olduğu bilinmez elbette. Ancak süreç uzadıkça toplumun değişik kesimlerinde farklı tepkiler gelmekte idi. Tepkiler dozunun sertleşmesi üzerine önceki gün Ak Partili eczacı ve doktor milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Sağlık Bakanı başkanlığında bir araya gelerek bir değerlendirme toplantısı yapmıştı. Toplantıya katılan milletvekillerinden bazılarının projeyi eleştirdiği ve toplantının gergin geçtiği öğrenildi.

YUMUŞAK GEÇİŞ Mİ?

Sağlık Bakanlığı'nın ertelemesi iptal anlamı taşımıyor, ancak iptal de ihtimal dışı değil. Hükümetin önünde 4 seçenek bulunuyor.

Bir: Başbakan Erdoğan herkesin beğenisini toplayacak bir eleştiri açıklaması yapıp konu kapatılabilir.

İki: Bakan projenin iptal edildiğini duyurabilir.

Üç: Süreç uzatılıp, kamuoyunun tepkisi azalınca sessiz sedasız açılabilir. Hatta proje başlamış ancak ertelenmiş gibi gösteriliyor da olabilir.

Dört: Tepkilere rağmen toplumla inatlaşılıp açılabilir.

Bunların hepsi mümküm elbette. Ancak projenin parti içinde ve teşkilatlarda bile huzursuzluk meydana getirdiği düşünülürse birinci seçenek en mümkün seçenek gibi gözüküyor. Sonunda fatura Bakana kesilip unutturulabilir.

Sonucu ne olacağını bekleyip görmeyeceğiz. Biz, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak, projenin iptal edildiği bilgisini alana dek mücadeleye devam edeceğiz. Açılsa da kapanıncaya kadar yılmak yok yola/mücadeleye devam!

Sağlık Bakanlığı çıldırmış olmalı

Nazife Şişman: Endüstriyel bir ürün olarak anne sütü

 

Nazife Şişman: Anne sütü bankacılığında ekonomi-kültür-siyaset

Bir haber geldi: Kardeşinle evlenmişsin…

Prof Dr Cevat Akşit: Anne sütü bankası dini silme projesidir!

Sağlık Bakanı: Diyanet anne sütü bankasına izin verdi

Hasan Karakaya: Ya Süt Bankasının başındaki adam sütü bozuk ise!

Mehmet Ali Bulut: Bu nasıl bir cüret böyle!

Emine Şenlikoğlu: Anne sütü bankasının bir adım sonrası sperm bankası

Prof Dr faruk Beşer: Süt bankaları iyi bir niyetin kötü bir meyvesi olabilir

Ayşe Böhürler: Bu mudur dindarlar olarak geleneğe sahip çıkma stratejimiz?

Prof Dr Orhan Çeker: Anne sütü bankası büyük vebal

Diyanet'ten anne sütü bankası konusunda 2 ayrı yaklaşım

 

Yorum Yap

Diğer Haberler