İtiraf: Raporumuz Türkiye’yi çalkalamış

Bugün Sabah gazetesinin İnternet sitesinde ‘bir benzeri dünyada yok’ başlıklı bir yazı yayınlandı. Cevap vermeye değer bir yazı değil, ama insanlar okuyup ‘neden sessiz kaldınız’ diye ya da ‘oh be ne kaçtık kabilenden yalancı bir sevince’ yol açılmasın diye kısa bir cevap şart olsa gerek.

İtiraf: Raporumuz Türkiye’yi çalkalamış

Yazı İlknur Menlik'e ait. Yazarın kim olduğuna geçmeden önce yazarın incilerinden birkaç kesit sunalım.

Hanımefendi diyor ki: “birkaç gündür Türkiye, kendilerine Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi ismini uygun gören bir sivil toplum kuruluşunun hazırladığı “Ambalajlı Su Raporu” ve bu rapordan hareketle yapılan haberlerle çalkalanıyor.”

Giriş cümlesinde kullanılan ifadeler yazarın maksadı hakkında ipucu verse de hak verdimiz bir nokta var. Hakikaten hazırladığımız rapor Türkiye'yi çalkaladı. Çalkalamaya devam da edecek.

İlknur Menlik'e göre hiçbir ‘bilimsel kritere dayanmayan' raporumuzun “hangi maksatla hazırlandığı anlaşılama”mamış.

Anlayan anladı ama (Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği, Geleneksel Alkollü İçki Üreticileri Derneği, Gıda Katkı ve Yardımcı Madde Sanayicileri Derneği, Meşrubatçılar Derneği, Salça, Dondurulmuş ve Konserve Gıda Sanayicileri Derneği, Meyve Suyu Endüstrisi Derneği, Pirinç Değirmencileri Derneği, Tüm Gıda Dış Ticaret Derneği, Tarım Ürünleri, Hububat, Bakliyat İşleme Ve Paketleme Sanayicileri Derneği, Nişasta Ve Glikoz Üreticileri Derneği, Türkiye Susam, Tahin, Helva ve Reçel İmalatçıları Derneği, Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği, Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği, Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği, Diyabetik ve Fonksiyonel Gıda Üreticileri Derneği, Bebek Besinleri Sanayicileri Derneği, Bal Paketleyicileri, İhracatçıları ve Sanayicileri Derneği, Şarap Üreticileri Derneği, Bira ve Malt Üreticileri Derneği, Maden Suyu Üreticileri Derneği ve Ambalajlı Su Üreticileri Derneği'nin üyesi olduğu) “Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu”nun Kurumsal İletişim Direktörü olan yazar anlayamamış.

Gerçi anlamasını bekliyor değiliz. İstese de bu mümkün değil zaten.

Biyogüvenlik Kurulu'na GDO'lu ürün ithal etmek için müracaat etmiş bir Federasyonun iletişim sorumlusunun anlamasını kim bekler ki zaten?

Türkiye'de özellikle büyük ölçekli tüm yiyecek ve içecek üreticileri bu Federasyonun üyesi. Dolayısıyla gıda ile ilgili yaşadığımız sorunların kahir ekseriyetinin failleri oluyor kendileri.

Gözardı edilmemesi gereken noktalardan biri de, yazarın aynı zamanda ‘Ambalajlı Su Üreticileri Derneği'nin de temsilcisi olması.

Daha fazla yazıp da vaktinizi almaya gerek var mı? Elbette yok! Yazılanlar harf, kelime ve zaman israftan öte bir değeri olmayan laf-ı güzaftan ibaret.

Biz kendilerine daha önce böyle rest çekmiştik. Biraz da kuyruk acısı var tabi.

İşte bir başka gariplik ise bu tür ticari yazıların gazetelerin hep ekonomi bölümlerinde yer alması. Anlayan bunu da anladı.

Gıda Hareketi'nden TGDF'ye GDO resti!

 

 
 

 

Yorum Yap

Diğer Haberler