Son Dakika
Cuma, 16 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
KKK aşısı bazı ülkelerde yasakken Türkiye'de neden serbest?
Recep Akdağ'ın bakanlığına kadar 14 çeşit aşı uygulanan Türkiye, Akdağ'la birlikte aşı sayısı 24'e çıkarıldı. Ölümlere neden olduğu için Japonya'nın yasakladığı aşılar Türkiye'de ikisi hariç kaç çocuğun ölümüne yol açtığı tam olarak bilinmiyor. İşte çarpıcı ayrıntılar

Önce Türkiye'deki iki ölümü alıntılayalım sonra da ölümlere neden olan aşının Japonya'daki yasaklanma hikayesini nakledelim.

6 AYLIKKEN KARMA AŞIDAN SONRA ÖLDÜ

Sağlık Bakanlığı, İzmir’in Ödemiş ilçesinde Fatma ve Fatih Korkmaz çiftinin 6 aylık bebekleri Yaşar Efe Korkmaz’ın karma aşı yapıldıktan sonra rahatsızlanıp öldüğü iddiası üzerine inceleme başlattı. Sağlık Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, konuyla ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın talimatı ile Bakanlık Teftiş Kurulu tarafından inceleme başlatıldığı bildirildi.

İddiaya göre, Ödemiş 3 No.’lu Sağlık Ocağı’nda hemşire tarafından bacağından karma aşısı yapılan Yaşar Efe Korkmaz, durumu kötüleşince Ödemiş Devlet Hastanesi’ne, ardından da İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi’ne sevk edilmişti. Bir hafta yoğun bakımda kalan Yaşar Efe Korkmaz, hastanede kendisine yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı. (Kaynak Yeni Şafak / 28.05.2007)

KARMA AŞI 4 AYLIK BEBEĞİ ÖLDÜRDÜ
 
Antakya'da bir kişi, 4 aylık bebeğini sabah öpüp işe gitmek için kucağına aldığında öldüğünü fark etti. Acılı baba, olduğu yere yığılıp baygınlık geçirdiğini fark eden eşi tarafından kendine getirildi.
Alınan bilgiye göre, Aksaray Mahallesi Şükrü Balcı Caddesi üzerinde oturan 4 yıllık evli konuşma engelli mobilya işçisi Zekeriya (28) ve Ayşe Demirkol (23) çiftinin 4 ay önce bir erkek çocukları dünyaya geldi. Adını Muhammed Hasan koydular. Anne ve baba bebeklerinin aşılarını hiç ihmal etmediler. Minik Muhammed Hasan'ı annesi Aksaray Mahallesindeki 10 Nolu Sağlık Ocağına götürerek karma aşısını yaptırdı. Gece birkaç kez terleyen minik Muhammed Hasan'ın üstünü annesi defalarca değiştirdi. Geceyi uykusuz geçiren anne sonra bebeğini emzirip ayağında sallayarak uyuttu. Sabah işe gitmek için kalkan baba Zekeriya Demirkol bebeğini uyandırmadan öpmek istedi. Beşiğinden çıkarıp kucağına aldığında öldüğünü fark etti. Dört aylık bebeğini son kez öpen baba, fenalık geçirdi. Bu arada eşi Ayşe Demirkol da bebeğinin öldüğünü anlayınca yürek yakan ağıtlar koptu.

Acılı aile bebeklerini Karlısu beldesine gömmek için sağlık ocağına gidip defin kağıdı istedi. Sağlık Ocağı, çocuğun neden öldüğünün belirlenmesi için Antakya Devlet Hastanesinde muayene edilip oradan alınacak defin ruhsatı ile defin edilmesi gerektiğini aileye bildirmesi üzerine olay polise intikal etti. Olaya el koyan Cumhuriyet Savcılığı ise çocuğun kesin ölüm nedeninin tespit edilmesi için Adana Adli Tıp Kurumuna havale etti. Adana adli Tıp Kurumunda çocuktan doku aldıktan sonra gömülmesi için gerekli izni verildi.

AŞIDAN MI İHMALDEN Mİ ÖLDÜ
Yaşadıkları şoku anne Ayşe Demirkol, şöyle anlattı. "Ben, daha önce aynı sağlık ocağına çocuğu götürüp normal aşılarını yaptırmıştım. Bu kez götürüp karma aşısını yaptırdım. Akşam eve de gece geç vakit çocuğun ateşinin yükseldiğini ve terlediğini görünce hemen elbiselerini değiştirdim ve çocuğu emzirip yatırdım."

Aşıdan sonra ölen bebeğin dedesi Hasan Demirkol ise, torununun aşıdan dolayı mı öldüğünün bilmediğini ancak aşıdan sonra öldüğünün kesin olduğunu vurguladı.
Hatay Sağlık Müdürü Bayram Kerkez de, ölümün nedenini Adli Tıptan gelecek raporla belirleneceğini açıkladı. Çocuğun ölüm nedenin büyük ihtimal kalp rahatsızlığından kaynaklanmış olacağını belirten Kerkez, "Biz bu aşıyı bir çocuğa yapmıyoruz. Bu aşının tüpü açıldığında aynı aşıdan 20 çocuğa yapıyoruz. Diğer çocuklarda bir sorun yoksa yalnızca bu çocuğun ölümü gerçekleşmişse burada ya ailede bir ihmal var ya da çocuk doğuştan kalp rahatsızlığı vardır. Aile de bunun farkında değildir. Ama herşeye rağmen sonucu Adli Tıp Kurumun raporu belirleyecektir." ifadesini kulandı. (Kaynak: Zaman / 4.11.2006)

KARMA AŞI JAPONYA'DA NEDEN YASAKLANDI?

Japonya KKK aşısını 7 yıl önce yapmayı bıraktı – aşıya sırtını dönen nerdeyse tek gelişmiş ülke.

30 yıl içinde 3969 tıbbi tazminat talebinin 1/4ü KKK aşısından çok kötü etkilenenleri içeriyor.

Üçlü aşı Japonya’da 1993 yılında 1.8 milyon çocuğa verilen iki tip aşının rekor sayıda viral olmayan menenjite ve diğer yanetkilere neden olması nedeniyle yasaklandı.

Resmi rakamlar 3 çocuğun ölümü ve 8 çocuğun çok ciddi ve kalıcı sakatlıklarından, duymada hasarlar ve körlükten kol ve bacak kontrolünün kaybına kadar olan sayıları gösteriyor.

Hükümet 1999 yılında KKK aşısını kullanmayı yeniden düşündü ancak daha sonra yasağı devam ettirip kızamık, kızamıkçık ve kabakulak için tekli aşılar kullanmayı tercih etti.

İngiltere Sağlık Bakanlığı Japonya’nın içindeki kabakulak suşusu nedeniyle İngiltere’de belirli sorunlara neden olan ve güvenlik nedeniyle yasaklanan KKK aşısını kullandığını söyledi.

Japon hükümeti aşısın Nisan 1989 yılında zorunlu olarak uygulanmaya başlamasıyla birlikte yanlış birşeyler olduğunu farketti. Uygulamayı reddeden aileler küçük bir ceza ödemek durumundaydı.

Üç aylık aşılamayı analiz eden rapora göre her 900 çocukta bir çocuk sorunlarla karşılaşıyordu. Bu beklenenden 2,000 kat daha yüksek bir orandı. Beklenen oran 100 ila 200 bin çocukta 1di.

Bakanlık Ekim 1991 yılında başka bir KKK aşısına döndü. Ancak yan etki oranı 1755 de 1 çocuk olarak hala çok yüksekti. Otizme neden olduğuyla ilgili ayrı bir rapor tutulmamıştı.

Aşıdan etkilenmiş 125 çocuğun omurilik sıvılarında test yapılıp aşının çocukların sinir sistemlerine girip girmediğine bakılmış, 1 çocukta girdiği 2 çocukta ise şüpheli bulunduğu tespit edilmiştir.

1993 yılında halkın grip aşısına duyulan endişesiyle beslenen öfkesi sonucu hükümet çocukların kızamık ve kızamıkçık aşılarını olmaları gerektiği isteğini bırakmıştır.

Dr Hiroki Nakatani, Japonya Sağlık Bakanlığı Salgın Hastalıklar Bölümü Başkanı tekli aşılar KKK’dan iki kat daha fazla paraya malolmakta ancak inanıyoruz ki buna değer demiştir.

Gene de, KKK korkusunun izini bıraktığını kabuletmiştir. Düşük aşılama oranıyla, kızamık salgınları görülmüş ve 5 yılda 94 kişi hayatını kaybetmiştir. (Kaynak: Mail Online / Tercüme) 

 

07.05.2013 23:05:00 Bu haber 54771 defa okundu
KKK aşısı bazı ülkelerde yasakken Türkiye'de neden serbest?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri