Son Dakika
Pazartesi, 19 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Çocuğunuzu kısırlaştıran ilaç Prof Ahmet R Küçükusta
Hamilelik sırasında fazla miktarda parasetamol (ağrı kesici) kullanılmasının erkek çocuklarda kısırlığa yol açabileceği bildirildi.

Fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, bir hafta süreyle günde 3 doz parasetamol verilmesinin “testosteron” seviyesinin plasebo grubuna göre yüzde 45, sperm bezi ağırlığın yüzde 18 azalmasına yol açtığını gösteriyor.

Journal Science Translational Medicine’ da yayınlanan çalışmaya göre, bir gün alınan parasetamolün ise böyle bir etkisi bulunmuyor.

Testosterondaki azalmanın “steroidojenik enzimlerin” (Cyp11a1Cyp17a1) ekspresyonunun azalmasından kaynaklandığı sanılıyor.

Testislerde üretilen testosteron hormonu erkek sağlığı bakımından ömür boyu önemi var.

Erkeklerde görülen üreme ile ilgili hastalıkların, azalmaya yol açan faktörler bilinmese de anne karnında düşük testosteron seviyeleriyle ilgisi var.

Anne karnında testosteron azalığının, inmemiş testis (cryptorchidism), kısırlık ve testis kanseri riskini artırdığı daha önce de biliniyordu.

Gebelikte alınan parasetamolün doğumsal malformasyonlara (organ gelişim kusurları) yol açtığına dair bir bilgi olmamakla beraber bu ilacın çocuklarda astım riskini artırabileceğini gösteren araştırmalar var (2, 3).

Gelelim neticeye

Parasetamol tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem erişkinlerde hem çocuklarda ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak en çok kullanılan ilaçların başında geliyor.

Gebe annelerin doktorlarına danışmadan ilaç kullanmaları doğru olmadığı gibi, hekimlerin de ilaç yazarken çok “cimri” davranmaları gerekiyor.

Kaynaklar

1.http://stm.sciencemag.org/content/7/288/288ra80

2.http://www.sciences.com/news/2010/Scialli_RTX_Acetaminophen.pdf

3.http://adc.bmj.com/content/100/1/81

21.05.2015 Bu yazi 4721 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri