Son Dakika
Perşembe, 4 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Harika olduğuna inandığımız birçok ilaç insanları öldürdü Prof Ahmet R Küçükusta
Korona virüsü sürecinden işe yaradığı iddia edilen ilaçları hepsi balon çıktı

New York Times’ da Gila Konata' nın Omaha’ da Nebraska Tıp Merkezi’ nde enfeksiyon hastalıkları ve yoğun bakım uzmanı olarak çalışan ve kovid tedavisi için yapılan kapsamlı bir çalışmanın ana araştırmacılarından Dr. Andre Kalil ile mülakatından bir bölüm:

Dr. Andre Kalil, an infectious diseases and intensive care specialist at the University of Nebraska Medical Center in Omaha, is a principal investigator in a major trial of a drug to treat Covid-19.

2014-2016 arasında Afrika’ daki Ebola salgınında faydalı olduklarını ispat eden bilimsel delili olmayan ilaçlar kullanıldı.

Daha sonra bu ilaçların hiçbiri de USA’ da hastalıkların tedavisi için ruhsat alamadı.

Bugün de klorokin ve hidroksiklorokin umut bağlanan ilaçlar.

Bunlar daha önce SARS, MERS, HIV, deng, Ebola, şikungunya ve grip için de denendi, laboratuarda işe yarıyor gibi gözükseler de hastalar üzerinde aynı etki sağlanamadı.

Gerçekte sıtma ilaçlarının Ebola da dahil herhangi bir viral hastalığı iyi geldikleri gösterilemedi.

Üstelik de bu ilaçların karaciğer ve kemik iliği hasarı, yaşlılarda ve ciddi hastalıkları olan gençlerde ölümcül de olabilen ritim bozuklukları gibi yan etkileri var.

Daha da kötüsü ise sıtma ilaçlarıyla beraber azitromisin isimli antibiyotiğin beraber verilmesi. Çünkü bu ilaç da ritim bozukluğu yapabiliyor ve bu kombine tedavinin emniyeti insanlar üzerinde test edilmedi.

Bu, elbette ilaçların koronavirüs hastalarına yardımcı olmayacağı anlamına gelmez, sadece bunun böyle olup olmadığı bilinmemektedir.

We cannot stop the virus': Europe woefully unprepared for ...

Remdesivir umut veriyor

Laboratuar ve hayvan deneylerinde remdesivirin   koronavirüslere etkili olabileceği gösterildi, hayvanlarda emniyeti ile ilgili araştırmalar da var.

İlaç, SARS ve MERS’ de de denendi ama ilacın akciğerlerde virüsü öldürecek kadar konsantre olup olmayacağı, yan etkileri bilinmiyor.

Hatta bu ilaç hastaların ölümlerini bile hızlandırabilir ki bunu anlamak için randomize kontrollü çalışmaların yapılması şarttır.

Remdesivirin herhangi bir hastalık için onayı olmamasına rağmen üretici şirket Gilead ilacın “compassionate use” yani insani amaçlı ilaca erken erişim programı çerçevesinde hastalara verilmesini sağladı.

Lâkin ilaca talep o kadar arttı ki şirket artık ilacı vermeyeceğini açıkladı.

Hem bu ilacı hem onayı olmayan hiçbir ilacı hastalarıma vermezdim

Ben hem bu ilacı hem onayı olmayan hiçbir ilacı hastalarıma vermezdim” diyor.

Mesele sadece deneysel bir ilacın işe yarayıp yaramaması değil, ilaç bu kadar yaygın dağıtılıyorsa kimse bu sorunun cevabını bilemeyecek.

Bir kovid hastası remdesivir ve klorokin alırsa ve ölürse ilaç başarısız mı olmuş olur? İlaç ölümü hızlandırmış mıdır?

Hasta hayatta kalırsa bunun sebebi ilaç mıdır? İlaca rağmen midir?

Kontrollü bir araştırma olmadan bu soruların cevabı yoktur ve ilaç böyle yaygın dağıtılırsa bunu bilmenin imkânı kalmaz.

İlaç ölüm oranını sıfıra getirirse araştırma vaktinden önce sonlandırılır ve ilaç standart tedavi hâline gelir.

İlaç yarı yarıya etkili bulunursa cevap daha da zorlaşır.

Gelelim neticeye

Deneysel bir ilacı almak hiçbir şey almamaktan daha kötü olabilir”, diyor Dr. Andre Kalil: “Duyguyu tedavi ediyorsun”.

NOT: Randomize kontrollü çalışmaların olmadığı böyle durumlarda herkesin "kendine göre etkili ve emniyetli olduğuna inandığı" ilacı denemesi bana göre -çalışmayan bir aletin bütün düğmelerine gelişigüzel basılması gibi- büyük ölçüde karmaşaya sebep olur.

Kontrol grubu yoksa neyin ne olduğu anlaşılamaz. 

Bu tür hastaları kabul ve tedavi eden hastanelerin kontrol grubu da oluşturarak ortak bir tedavi programı içinde çalışması daha doğrudur.

Kontrol grubunun daha şanslı olması mümkündür.

Remdesivir Koronaya İyi mi Geliyor? Remdesivir Nedir? Hangi ...

Tamamını okumak için: https://www.nytimes.com/2020/04/09/health/coronavirus-remdesivir-kalil.html

11.04.2020 Bu yazi 512 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri