Son Dakika
Pazar, 9 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Hastalığı hemen kabullenmeyin Prof Osman Müftüoğlu
Hastalanmayı kaçınılmaz bir sonuç, önlenemez bir süreç, bir kader gibi kabul etme eğilimindeyiz ama bu yanlış anlayıştan kesinlikle ve acilen vazgeçmeliyiz.

Vazgeçmeliyiz, çünkü bedensel ve ruhsal yapılanmamız hastalanmaya değil, tersine hastalıkları önlemeye, onları daha ortaya çıkmadan engellemeye, yani hastalanmaya imkân vermeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Ayrıca hastalıkları önlemek tedaviden çok daha kolay, ucuz ve etkili bir yoldur. Sağlık konularına ilgisiyle bilinen eski bir Çin imparatoru "Bir hastalığa ortaya çıktıktan sonra müdahale etmeye kalkmak insanın susadıktan sonra kuyu kazmaya başlaması ya da savaş başladıktan sonra cephane hazırlamaya kalkmasından farksızdır" demiş, yani hastalanmayı önlemenin önemi yüzlerce yıl önce de net ve açık bir şekilde fark edilmiştir.

Diğer yandan modern tıptaki ilerlemeler, ekonomik gelişmeler, refahın yaygınlaşması, eğitim seviyesinin yükselmesi ve daha pek çok iyi şey maalesef daha az hastalanmamızı sağlayamamıştır.

Daha az hastalanmaktan kastım, tabiî ki "hiç hastalanmamak" da değildir. Hastalıklardan kaçınmak bazen gerçekten de olanaksız ve zaman zaman hepimiz bazı hastalıklara yakalanabiliriz.

Hastalıkların sağlığın zekâtı olduğuna da inanacağız ama hastalanmayı bir "teslim olma" gibi de kabullenmeyecek, "önce hastalanmamak lazım" diye düşüneceğiz.

Yukarıda da belirttiğim gibi insan bedeni ve ruhu hastalanmak değil, hastalanmamak üzere biçimlendiğinden kendimize iyi bakabilir, doğru yaşam tarzı alışkanlıkları geliştirip sağlığımızı iyi yönetebilirsek başımıza gelebilecek hastalıkların pek çoğunu önleyebiliriz.

Kaderimizi genlerimizin tayin ettiği doğrudur ama genlerin sağlığımız üzerindeki etkisi asla yüzde 30'ları geçmiyor, sağlığımıza ilişkin kararların yüzde 70'ini genlerimiz değil, aklımız, dikkatimiz ve eğitim seviyemiz veriyor.

SAĞLIĞINIZI GÖZLEYİN...

Sağlığınızı lütfen dikkatle izleyin. Sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin. Hayatınıza ilişkin her seçimi -beslenmenizi, uykunuzu, egzersiz alışkanlığınızı, stres yönetiminizi, duygu ve düşüncelerinizi- sağlığınızı tehdit edecek değil, güçlendirecek şekilde şekillendirin. Ve yüz yıl kadar önce Thomas Edison'un söylediklerine kulak verin: "Geleceğin doktoru hastalarına ilaç vermek yerine onların ilgisini bedenlerine bakmaları, beslenmeleri ve hastalıkların önlenmesi gibi konulara çekecek!" Edison'un beklediği gelecek sizce hâlâ gelmedi mi?

21.02.2013 Bu yazi 2616 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri