Ömrünüz yeterse 10 yıl sonra dişimizi tedavi ettirebileceksiniz. Diş hastanelerinde tedavi olmak isteyenler 10 yıl beklemek zorunda...

Şabretmesini bile 10 yıl nedir ki? Göz açıp kapayana kadar geçer. Yeter ki sabretmesini bil.

Türkiye'de diş hastanelerinin Ortodonti bölümleri, hastalara randevu vermek için bile iki yıldan on yıla kadar sonraya gün veriyor.

Ortodonti Bölümü’nün, hastalarına tedavi için iki yıl sonrasına gün vermesi, hasta ve hasta yakınlarına büyük sıkıntı yaşatıyor.

BAĞKUR, Emekli Sandığı, SSK’lı ve yeşil kart sahiplerinin ortodonti (Çapraşık dişleri düzeltmek) tedavisi için başvuru yapabilecekleri tek kamu hastanesi olması nedeniyle de yoğun talebin olduğu Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi talebi karşılayamıyor.

Ortodonti hastalığının tedavisinin uzun olması ve hekimlerin belli sayıda hastanın dışında hastayı alamamaları, tedavi sırasında yoğunluk yaratıyor. Hastanede, hastalar da hekimler de ciddi sıkıntı yaşıyor.

Her yıl binlerce hastanın müracaat ettiği üniversitelerin Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti bölümünde, hastalara 10 yıl sonraya randevu verilmeye başlandı.

Devlet hastanelerinde ortodontik tedavinin yapılmaması ve birçok fakültenin bu tedavide yetersiz kalması sebebiyle her gün onlarca hastanın akın ettiği Ortodonti bölümüne bugün müracaat eden bir hasta, ancak 2019 yılında tedavi olabilecek.

Bazı üniversiteler yoğun talep karşısında çaresi kalarak randevu sistemlerini donduruyor. Bunlardan biri Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodontik bölümü... Hastaneler hastaları acil ve normal şeklinde kategorilere ayırarak ilk etapta acil hastaların tedavisini yapmaya çalışıyor.

Toplam 17 asistan ve 5 öğretim üyesi ile ortodonti bölümünde her gün onlarca hastayı tedavi ettiklerini belirten Prof. Dr. Erden, sorunun ancak Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki diş ünitelerinde ortodonti bölümü açmakla çözümlenebileceğini dile getiriyor.

Sorun sadece bir üniversiteyle sınırlı değil. Türkiye'de Ortodonti bölümünün yer aldığı tüm üniversitelerde aynı sorunları yaşıyor. En son örneğiyse Konya Selçuk Üniversitesi Ortodonti bölümünde yaşandı. Şu an hastaneden randevu alanlar tedavi olmak için 10 yıl beklemek zorunda. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili hala bir girişimde bulunmuyor. (timeturk.com)