Laboratuvar ürünü 'iki babalı' fare

Çin, 2018'de iki anneyle, baba olmadan yavru fareler ürettiklerini açıklamıştı. Şimdi ise Japonlar erkek fare kök hücrelerini laboratuvarda dişi hücrelere dönüştürerek ilk kez iki babalı yavru fareler doğurttukları iddia ettiler. Peki, İslam bu konuya nasıl bakar?

Laboratuvar ürünü 'iki babalı' fare
Nature dergisinde yayınlanan araştırmada ilk olarak erkek farelerin kuyruklarından aldıkları deri hücreleri "çok etkili yapay kök hücrelere" dönüştürnüşler.

Bunları daha sonra büyüteni ve bir ilaçla tedavi eden uzmanlar erkek fare kök hücrelerini dişi hücrelere dönüştürdü ve bundan da yumurta hücreleri ürettiklerini ileri sürdüler.

Son olarak, bu yumurtaları dölleyen araştırmacılar, embriyoları dişi farelere yerleştirdi. Bu embriyoların yaklaşık yüzde 1'i, yani 630 embriyodan 7'si canlı fare yavrularına dönüştü.

Araştırma ekibinin lideri Japonya'daki Kyushu Üniversitesi ve Osaka Üniversitesi'nden Katsuhiko Hayashi, geçtiğimiz hafta düzenlenen Üçüncü Uluslararası İnsan Genomu Düzenleme Zirvesi'nde bilim insanlarına yavruların normal bir şekilde büyüdüklerini ve normal bir şekilde ebeveyn olabildiklerini söyledi.

VERİMSİZ BİR TEKNİK

Öncelikle bu tekniği "son derece verimsiz" olarak tanımlayan uzmanlar, taşıyıcı farelere yerleştirilen embriyoların neden sadece küçük bir kısmının hayatta kaldığının da belirsiz olduğunu belitmiş. 

Geçtiğimiz yaz Kaliforniya ve İsrail'de, babanın spermi ile annenin yumurtası veya rahmi olmadan kök hücrelerden "sentetik" fare embriyoları oluşturulmuştu. 

ÇİN DE 2 ANNELİ FARE

Çin Bilimler Akademisi'ndeki uzmanlar 2018 yılında iki anneyle, baba olmadan yavru fareler ürettiklerini açıklamışlardı. Ancak iki erkek fareden yavru üretme konusunda aynı başarı sağlanamamıştı. İki babalı fare yavrularının hepsi doğduktan birkaç gün sonra öldüğü duyurulmuştıu.

İNSANLARA DA UYGULANABİLİR Mİ?

Çok az sayıda fare embriyosunun canlı doğduğuna dikkat çeken uzmanlar, aynı tekniğin insan kök hücrelerinde işe yarayıp yaramayacağının henüz bilinmediğini söylemiş. Uzak bir ihtimal de olsa bu gelişme, insanlara da uygulanabilme ihtimali dahi ürkütücü.

San Francisco'daki California Üniversitesi'nden kök hücre ve üreme uzmanı Diana Laird "Erkek kök hücrelerini dişi kök hücrelerine dönüştürmek için geliştirilen çok akıllıca bir strateji" demiş.

 İSLAM KONUYA NASIL BAKAR? 

İslam'a göre gebe bir kadının kocasından boşandıktan sonra çocuğunu doğuruncaya dek evlenmesi yasaktır.

Gebe iken başka biri ile evlenen veya gayrimeşru birliktelik yaşayan kadının bu çocuğundan birden fazla baba izi bulunması yasağın hikmetini açıkça ortaya koyar.

Laboraturvar ortamında ister hayvanlar isterse de insanlar bu tür çalışmalar yapmak şeytânî bir fiildir ve kesinlikle yasak edilmelidir.

Yorum Yap

Diğer Haberler