Buğday 'yeşil devrim' adlı 'kara bela'nın hibritleştirmek için üzerinde ilk işlem yapılan daha doğrusu şeyatının ilk mücadale ettiği bitki. İşte yeni 'buyday'ın zararları:

Sağlık haber portalı preventdisease.com’un bir analizine göre “modern buğday” kronik bir zehirmiş. Biz bu tarz haberleri ülkemizde son zamanlarda ivme kazanan “gıda güvenliği” ile ilgili hareketlere destek olsun diye veriyoruz, örneğin bir araştırmacı-yazar bizim tvlere çıkıp “buğdayın tehlikelerinden” bahsedince hemen birileri fena bozuluyor, ve horoz dövüştürme zihniyetinde program yapan tv yapımcılarımız olduğu sürece ortalık kuru gürültüden pek geçilmiyor.

Oysa işte preventdisease.com diye yeni bir portal keşfediyoruz, içinde normalde kendilerine pek mikrofon uzatılmayan doktorların ve gıda uzmanlarının görüşlerine yer veriliyor, ismi de manidar bu portalın “hastalıkları önleme”.

Zaten bütün mesele de bu değil mi, modern tıp insanı tedavi etmek üzerine kurulu, asıl mesele hastalıkların önüne geçmek.

YAPISINA MÜDAHALE EDİLMİŞ YENİ BUĞDAY KRONİK BİR ZEHİR

Buğday üzerine kitapları olan kardiyolog Dr.William Davis modern buğdayın aslında buğday ile ilgisi olmadığını, “kronik bir zehir” olduğunu iddia ediyor. Rafine edilmemiş haliyle bile buğday, “antik genetik bağlarına” kıyasla besin değerinin %30′unu kaybetmiş durumda, Davis’e göre.

Bu “kronik zehir” olarak adlandırılan buğday eklem iltihabından, obeziteye, depresyondan diabete kadar pek çok hastalığın tetikleyicisi olarak görülüyor. Dr.Davis insanlara “gerçek gıda” olarak avakado, zeytin, zeytin yağı ve sebze çeşitlerini tavsiye ediyor.

Bizce bu “modern buğday” tabiri önemli zira milyonlarca insan günümüzdeki buğdayın tarihteki buğday ile aynı olduğunu düşünebiliyor.

Bu videoda konu ile ilgili detaylı bilgi var, bizim ilgimizi çeken CBS gibi iri medyaların da böylesi konulara ilgi göstermesi.

 

Haricihaber.com